Vyberte stranu

Každá z nás má svoj príbeh, svoju cestu. Ich spoločným znakom je, že málokedy je bez prekážok.

To vám potvrdí aj online podnikateľka Lucka Vojček, ktorú som vyspovedala o jej začiatkoch. Sympatickú Lucku som spoznala na stretnutí, kde sa zišli ľudia, ktorých spájalo iba vlastníctvo motivačného diára a túžba pracovať na sebe. Odvtedy sme zistili, že s Luckou máme oveľa viac spoločného.

Verím, že v jej slovách nájdete povzbudenie a silu nevzdať sa.


Lucka, môžeš nám povedať viac o sebe a o svojom podnikaní?

LuckaVyštudovala som ekonómiu a niekoľko rokov som pracovala vo financiách. Už vtedy to bola istá forma podnikania. Veľmi ma bavila tvorba finančných plánov pre klientov, no vnútorne som vždy cítila, že to nie je pre mňa to pravé orechové.

No práve toto obdobie a ľudia, ktorými som bola obklopená ma naučili pozerať sa na podnikanie iným pohľadom.

V súčasnosti prevádzkujem e-shop TheUnique so svadobnými a darčekovými produktami a prioritne sa orientujem na personalizované veci. Viem, že toto nie je moja konečná zastávka, ale cítim, že idem tým správnym smerom.

Hneď si vedela, čomu sa chceš venovať? Aká bola Tvoja cesta?

Asi najťažšia je zmena.

Dlhé roky niečo robíte, síce nie ste spokojní, ale vykonať zmenu je aj tak veľmi ťažké. Vykročiť do neznáma, dokonca z „istoty“ na cestu samostatného podnikania je určite veľký oriešok aj pre tých najväčších tvrďasov.

Ja som sa síce rozhodla, ale zo začiatku to nebol hneď e-shop. Moje podnikanie som na začiatku postavila na organizácii svadieb.

Poznáte film Svadby podľa Mary?

Chcela som mladomanželom vybavovať všetko od miesta hostiny až po rozdávanie výslužiek. No a e-shop vznikol ako taký doplnok. Forma pasívneho príjmu. Išlo len o nákup a predaj svadobných dekorácií. Niečo nakúpite, nahodíte si maržu a predáte.

Nikto ako podnikateľ z neba nespadol a celý môj začiatok aj tak vyzeral.

Všetko som riešila tak, ako som si myslela, že je správne.

Urobila som množstvo zlých rozhodnutí, až som sa dostala do situácie, že som si hľadala prácu. Pre mňa to bolo to obdobie, keď sa dostanete do bodu „pochybovania“. Napadajú Vás myšlienky typu „bolo mi to treba?“, „nebolo mi lepšie predtým?“ a podobne. A okrem vašich vlastných pochybností do vás „hučia“ aj najbližší. Nájdi si normálnu robotu, toto nemá zmysel a pod.

Myslím, že práve takýto kritický bod, je v podnikaní najdôležitejší.

Pokiaľ sa dokážete vysporiadať s touto situáciou, bude sa vám jednoznačne dariť. Nehovorím, že neprídu zlé chvíle, veď som relatívne na začiatku, ale ako vravím, keď som „dala“ tamto, už ma nič len tak nezlomí.

A ako som to prekonala?

Verila som sama sebe. A práve vtedy začala moja „skutočná cesta“.

Začala som naozaj nad podnikaním premýšľať. Zhodnotila som si, čo mi z toho, čo robím, naozaj prináša radosť. A tak som sa „zbavila“ organizovania a výzdoby svadieb a začala som akoby sedieť na jednej stoličke a naplno som sa začala venovať e-shopu.

Pustila som sa toho, čo jednoducho nefungovalo.

Ponúkaš krásne vecičky a dávaš „dušu“ aj drobnostiam. Ako sa o Tebe dozvedia budúci mladomanželia? Prezradíš nám, aké marketingové nástroje využívaš?

Marketing. Predmet, ktorý som v škole naozaj neznášala. Haha  🙂

Noo to je prvé, čo som začala riešiť. 

Ako?

Najprv som „dala dokopy samotnú stránku“  TheUnique.

Začala som postupne zlepšovať fotky produktov, nehovorím, že sú dokonalé, ale keby ste videli tie predtým. No sama by som u seba nenakúpila.  🙂

Začala som študovať SEO, AdWords, to ako funguje Google. Takto si postupne nastavujem produkty na stránke. Samozrejme, že v tom nie som expert, ale po pol roku vidím výsledky.

Viac sa zaujímam o Facebook reklamu, ako ju robiť cielene. Je naozaj úžasné, že ak niečo potrebujete, ono sa k vám to dostane. Napríklad skupina Online lídri na Facebooku, kde som sa dozvedela úžasné veci o tom, ako pracovať s Fanpage.

Tak isto, ak niečo hľadáte na Googli, tak vám následne Google ponúkne príbuzné témy. Napr. takto som sa dostala k e-mail marketingu. Používam mailchimp. Zatiaľ sa mi podarilo urobiť iba jednu kampaň, oslovila som starších 1-2 ročných zákazníkov z e-shopu.

A výsledok?

Znovu urobili nákup. 🙂

Plánujem aj reklamu na Googli, ale asi nenastal správny čas. Teraz sa smejem, že zatiaľ nemôžem mať ešte viac objednávok, lebo sa zbláznim. Musím sa naučiť time managementu. No netvrdím, že mám o objednávky núdzu.

Každý mesiac máme nový rekord a za prvé dva mesiace sme mali vyšší obrat ako za celý rok 2015.

Nechcem sa tým chváliť, chcem tým povedať len to, že keď si spomeniem na to kritické obdobie, kedy som riešila, či som urobila dobre, tak dnes sa len nad tým pousmejem.

Vzhľadom na to, že marketingové nástroje využívam podľa môjho názoru na 5%, je tu ešte obrovský potenciál.

A čo súkromný a rodinný život…darí sa Ti skĺbiť s prácou z domu?

Priznám sa s týmto momentálne bojujem.

Nakoľko si zatiaľ všetko riešim sama od produktov až po účtovníctvo, všetok čas venujem tomu. Ako som už vravela, momentálne sa učím time managementu, čiže ak sa mi toto podarí zvládnuť, rada sa podelím o to, ako sa mi to podarilo.

Ale o jedno zistenie sa podelím.

Čím viac sa snažím stihnúť všetko urobiť, tým mi to ide pomalšie. Takže niekedy, keď mám pocit, že sa mi „nechce“,  tak nerobím. Zaujímavé, že to stihnem aj tak.

Berieme Ťa za slovo a tešíme sa na Tvoje rady ohľadom riadenia času. A ešte nám prezraď, aké sú Tvoje ďalšie plány.

V blízkej budúcnosti plánujem rodinu, takže mojím najbližším cieľom je naučiť sa deliť si rovnomerne čas. Určite si budem hľadať niekoho na výpomoc, lebo tým, že sa to tak neuveriteľne rozbieha, na jednu osobu je toho dosť.

Ja osobne by som sa chcela venovať len čisto marketingu – či už Google alebo Facebooku. A vymýšľaniu nových produktov..

A čo sa týka spolupráce, určite by som privítala nejaké „tvorilky“, ktoré svoje veci nikde nepredávajú a spoločne by sme mohli vymýšľať aj nejaké spoločné produkty, ktoré by sa hodili do konceptu e-shopu.

A čo by si odkázala na záver naším online mamám?

V jednoduchosti:

Nebojte sa urobiť rozhodnutie, verte si a ak potrebujete pomoc, jednoducho o ňu požiadajte. Tí správni ľudia sa k vám dostanú. To mi verte.


Lucka, ďakujeme za povzbudivé slová. 🙂

Ak máte otázky, pýtajte sa. A ak sa vám rozhovor páčil, zdieľajte ho s priateľmi. 🙂 

Aj vy by ste chceli napísať hosťovský príspevok pre tento blog?

Napíšte mi mail na info/zavinac/onlinemama.sk alebo ma kontaktujte cez sociálne siete.

Beáta Záhumenská

My Mission

My Mission

Živo si pamätám naše prvé stretnutie, keď skupinka neznámych ľudí z Facebooku sa dohodli na stretnutí naživo. Nepoznali sme sa. Spájala nás iba túžba po osobnostnom raste. Niektorí už neprišli, ale malá skupinka pod vedením Petronely Vargovej sa rozhodla v...

prečítajte si viac
Vďačnosť je elixír, ktorý vždy zaberá

Vďačnosť je elixír, ktorý vždy zaberá

Vnímanie a poďakovanie za všetko dobré, čo už máte, je základom hojnosti. (Eckhart Tolle) Podobne citáty a myšlienky ma vítajú každý deň na stránkach pracovnej knižočky 101 dní vďačnosti od I Can Academy. Čaro vďačnosti som objavila vo chvíľach, keď mi bolo ťažko....

prečítajte si viac
Rozdávam radosť a cítim sa zdravo

Rozdávam radosť a cítim sa zdravo

Veroniku Andrássyovú Tözsérovú som spoznala vďaka Facebooku a podpornej skupiny pre vlastníkov Motivačného diára z dielne I Can Academy. Pravidelne sa stretávame a radíme si v rôznych oblastiach života. Som vďačná za našu skupinu. Som vďačná, že Veroniku poznám osobne...

prečítajte si viac