fbpx

Podľa Tvojej tvorby, podľa Tvojich príspevkov, komentárov a zdieľaní, ľudia si o Tebe vytvárajú mienku.  Ak si to uvedomíš a pochopíš, budeš vedieť, že obraz v hlavách Tvojich sledovateľov vieš vytvárať TY.

To neznamená, že by si mala prikrášliť realitu a vydávať sa za niekoho, kto v skutočnosti nie si. Práve naopak. Vedieť KTO SI a PREČO  robíš to, čo robíš, je jeden z najdôležitejších krokov pri podnikaní.

Pozri si článok: Akú stopu zanecháš v digitálnom svete?

Kto si naozaj? Chcem ťa spoznať!

Nechcem vidieť iba produkty a služby, ktoré ponúkaš! Chcem spoznať Teba. Viem, že je ťažké ukázať sa svetu a odhaliť kúsok zo seba. Viem, že na to treba mať odvahu.
Ale uvedom si, že Ty na sociálnych sieťach nie si firma a ani produkt. Ty predávaš seba a zákazníci Ťa chcú spoznať.

Ľudia na sociálnych sieťach sa pridávajú k ľudom.

Vystupuj pod svojím menom a maj aktuálnu profilovú fotku. Tvoja nástenka na sociálnych sieťach je Tvoja online vizitka. Dnes je bežný postup, že ak o niekom chceme niečo zistiť, pozrieme sa na jeho sociálne siete. Čo chceš, aby o tebe zistili?

V dnešnom preplnenom svete sociálnych médií je ťažké získať pozornosť ľudí. Ak chceš uspieť, musíš mať jasnú predstavu o tom, čo Tvoja značka predstavuje a aké hodnoty zastupuje. Týmto spôsobom vieš vytvoriť jedinečný a konzistentný obraz, ktorý Ťa odlišuje od konkurencie.

Ak vieš, kto si, môžeš byť autentická v komunikácii so svojimi nasledovníkmi a zákazníkmi. To Ti umožní budovať dôveru a lojalitu.

Ak vieš, kto si, môžeš lepšie pochopiť potreby a túžby Tvojej cieľovej skupiny. Toto Ti umožní vytvárať obsah, ktorý je pre nich relevantný a zaujímavý

Koho hľadáš?

Ďalším krokom je zadefinovať si, koho hľadáš. To je tiež dôležitý bod.

Ak chceš uspieť, Tvojou úlohou je nájsť tých, ktorí sú pre Teba najcennejší – teda ideálných zákazníkov. Ako však medzi miliardami ľudí na sociálnych sieťach nájsť tých správnych?

Prvým krokom je pochopiť, kto je ideálny zákazník. Ide o osobu, ktorá nielenže má záujem o Tvoje produkty alebo služby, ale aj tú, ktorá je ochotná za ne zaplatiť a odporučiť ich svojim priateľom. Vytvor si profil ideálneho zákazníka – aké má záujmy, aký je jeho vek, pohlavie, vzdelanie, zamestnanie a podobne.

 • Oslov správnych ľudí: Keď vieš, koho hľadáš, môžeš cieliť svoje príspevky na sociálnych sieťach presne na túto skupinu ľudí. Tým zvýšiš šancu, že Tvoja ponuka zaujme a pritiahne ich pozornosť.
 • Šetrí čas a peniaze: Marketing na sociálnych sieťach môže byť nákladný, najmä ak nevieš, koho hľadáš. Keď vieš, kto je Tvoj ideálny zákazník, môžeš efektívne využiť svoj rozpočet na reklamu a osloviť tých, ktorí sú pre Teba najcennejší.
 • Buduj si silnú značku: Keď vieš, koho hľadáš, môžeš prispôsobiť svoj obsah na sociálnych sieťach tak, aby odrážal hodnoty a potreby Tvojho ideálnych zákazníkov. Tým buduješ silnú značku, ktorá je pre nich atraktívna a relevantná.
 • Buduj komunitu: Keď poznáš svojich ideálnych zákazníkov, môžeš im ponúknuť presne to, čo potrebujú a čo očakávajú. Tým si ich získaš na svoju stranu a pravdepodobne sa stanú vernými zákazníkmi, ktorí Ťa budú odporúčať aj svojim priateľom.


Tvoj čas je vzácny, šetri si ho pre ľudí, ktorých máš najradšej.  A čas, určený na prácu venuj ľudom, ktorí si Ťa vážia, ktorí Tvojim slovám rozumejú a Tvoje myšlienky ich obohacujú. Neplytvaj životnú energiu na ľudí, s ktorými nie ste na jednej vlnovej dĺžke.

Cez svoje slová, myšlienky, obrázky vieš pritiahnuť presne tých ľudí, ktorých potrebuješ a ktorí potrebujú Teba.

Kde sú tí správni ľudia?
Keď vieš koho hľadáš, nebude ťažké zadefinovať, kde nájdeš svoju „cieľovku“.
V akých skupinách by mohli byť, na akých diskusných fórach radi diskutujú, aké podujatia navštevujú?
A teraz ich môžeš osloviť (o tom nabudúce)

Ako zaujať?

Je to ako v reálnom živote. Rada sa stretávaš s pozitívnymi ľuďmi, s ktorými sa vieš rozprávať o hodnotných veciach?

A ako sa cítiš v spoločnosti ľudí, ktorí rozprávajú vždy iba o svojej práci, alebo vždy iba o svojich deťoch alebo iba o politike? Alebo len o sebe?

Aké príspevky uverejňovať, aby si pritiahla pozornosť tých správnych ľudí?
Tak na túto obšírnu tému mám pripravený kurz: Ako na obsah na sociálnych sieťach

Tvoje príspevky majú byť zaujímavé, pestré a majú v sebe niesť odkazy pre ľudí. Tak sa staneš zaujímavou osobnosťou, na ktorú budú ľudia zvedaví.

 • Ľudia milujú príbehy. Príbehy nás spájajú, učia nás a inšpirujú nás. Keď píšeš príspevok na sociálnych sieťach, skús zdieľať osobný príbeh alebo skúsenosť, ktorá je pre Teba dôležitá a ktorá dáva ľuďom hodnotu. Týmto spôsobom budeš vedieť vytvoriť emocionálnu väzbu so svojím publikom a zároveň poskytnúť hodnotný obsah.
 • Sociálne siete sú miestom, kde sa ľudia stretávajú, aby diskutovali o aktuálnych témach a trendoch. Preto je dôležité byť informovaný o tom, čo sa deje vo svete a prispôsobiť svoj obsah týmto trendom. Môžeš napríklad zdieľať svoje názory na dôležité udalosti alebo diskutovať o nových technológiách, ktoré ovplyvňujú tvoj obor.
 • Ľudia často hľadajú rady a tipy na sociálnych sieťach, ktoré im pomôžu zlepšiť sa v rôznych oblastiach života. Preto je dobrým nápadom zdieľať svoje skúsenosti a ponúknuť praktické rady, ktoré môžu čitatelia použiť vo svojom živote. 
 • Polož otázky, vyzvi ich na diskusiu alebo požiadaj o ich názory. Týmto spôsobom vieš vytvoriť komunitu okolo svojho obsahu a zároveň získať cenné spätné väzby.
 • Vizuálny obsah, ako sú obrázky, videá alebo infografiky, je veľmi účinným spôsobom, ako zaujať na sociálnych sieťach. Ľudia sú vizuálne bytosti a často sú viac priťahovaní k obsahu, ktorý je atraktívny a ľahko stráviteľný.

Pre úspech na sociálnych sieťach, je dôležité písať príspevky, ktoré sú zaujímavé, hodnotné a relevantné pre Tvoje publikum.

Buduj a upevňuj vzťahy.

Aj v online svete platia základné princípy medziľudských vzťahov. Budovanie a upevňovanie vzťahov je kľúčom k úspechu nielen v osobnom živote, ale aj v oblasti práce či podnikania.

Jednoduchý a časovo nenáročný spôsob ako nestratiť spojenie so známymi a byť s nimi v kontakte (aj keď len virtuálnom) je pridať ich za priateľov na sociálnych sieťach.

Výhoda online je, že vieš byt v kontakte naraz s veľkým počtom ľudí. Bez online nástrojov by si taký počet nezvládla.

 • V online svete je ľahké skrývať sa za anonymitou či falošnými identitami. No ak chcete budovať skutočné vzťahy, je dôležité byť autentickí a ukázať svoju skutočnú tvár.
 • Virtuálna komunikácia môže byť niekedy pomalšia a menej osobná ako osobný rozhovor. Preto je dôležité byť aktívny v komunikácii a neváhať iniciovať rozhovory s ostatnými. 
 • Empatia je schopnosť vcítiť sa do pocitov a situácie druhého človeka. Vo virtuálnom prostredí môže byť empatia ešte dôležitejšia, pretože nemáme možnosť vidieť reakcie druhých na naše slová či činy. Snažte sa preto byť vnímaví k potrebám a pocitom ostatných a prejavujte im porozumenie.
 •  Buďte trpezliví Budovanie vzťahov si vyžaduje čas a trpezlivosť.


Tvoja úloha na dnes:

porozmýšlať na tvojou virtuálnou identitou. Stručne vyjadriť kto si a komu pomáhaš. A hlavne dať o sebe vedieť a zaujať tých správnych ľudí. Priniesť im riešenie na ich problém.

Ver si, že dokážeš druhým pomôcť a inšpirovať ich.