Vyberte stranu

Neviem ako ty, ale moja online práca zo začiatku bola veľmi chaotická. Nerada sa priznávam, ale stalo sa, že prihorel obed a musela som všetko chystať odznova. Ak máš doma drobcov, tak s veľkou pravdepodobnosťou je aj u teba chaos.

Maj svoj plán

Chceš pracovať z domu a venovať sa deťom? Hľadáš, ako si zadeliť čas, aby rodina nestrádala, aby si mala čas na seba a aby ti práca neprerástla cez hlavu?

Čas spánku, domáce práce, návšteva školy a krúžkov, voľnočasové aktivity…to všetko sa z týždenného hľadiska opakuje. Ak nevieš plánovať dni, naplánuj týždne a nebudeš mat výčitky, že si niečo zanedbala. Kým sú deti malé, oni sú priorita a prácu robíme v čase, keď spia, keď ich postráži manžel (poprípade babka) alebo keď sa pekne hrajú.

Na týždenné plánovanie postačí to do list. Je to zoznam úloh, ktoré chceš urobiť dnes alebo tento týždeň. Zoznam musí byť vždy pred očami. Umiestni ho na pracovný stôl, nástenku alebo na plochu obrazovky.

Zaujímavý nápad nájdeš tu: Kreatívny to do list

Ja na ploche laptopu mám aplikáciu Momentum (rozšírenie google chromu), lebo jej používanie je veľmi ľahké: Momentum

Najprv ma oslovila online nástenka Trello, ale nechcelo sa mi študovať, ako na to. 🙂

Veľkou chybou je počas práce kontrolovať nástenku Facebooku. To ťa určite rozptýli a z časového hľadiska je to veľmi neefektívne. Tejto téme sa ešte chcem venovať v samostatnom článku. Stanov si čas, kedy skontroluješ poštu a kedy sa zabávaš (relaxuješ) na sociálnych sieťach.

Vyber zo zoznamu úloh na každý deň tú najdôležitejšiu. Začni tou!

Nauč sa povedať NIE a deleguj

Prezradím ti aj chyby, ktoré som urobila ja. Verím, že sa z nich poučíš.

Urobila som veľkú chybu, že som okoliu nedala jasne najavo, že to so svojim podnikaním myslím vážne. Keď ma poprosili, robila som deťom školské projekty, venčila som susedke psa, strážila som kamoške deti alebo som širokému príbuzenstvu vybavovala a zisťovala rôzne úradne veci: „veď ty si doma (nechodíš do práce)“ 

Treba vedieť, kedy povedať NIE!

Delegovanie. Tak túto časť som nezvládla a viem, aké to má následky. Podráždenosť, vyčerpanosť, sklamanie…vyhorenie. Ale dobrá správa je, že sa to dá kedykoľvek zmeniť.

Nauč sa hovoriť NIE a deleguj všetko, čo sa dá.

Získaš čas pre seba a svoje povinnosti zvládneš na 100%.

Zaujímavým a vyčerpávajúcim javom bolo to, že sa na mňa obracala rodina, keď bolo treba niečo okolo internetu. Vygoogliť alebo vytlačiť čokoľvek. Všetci máme doma laptopy, ale:

„mamička, tebe to ide najrýchlejšie.“

Predstav si, píšeš príspevok a hlboko sa sústredíš a necháš plynúť myšlienky…a v tom:

„mamička, zistíš mi?“ …a myšlienky sú fuč.

Rodine treba povedať od samého začiatku: „počúvajte, teraz hodinku dve budem pracovať, nedvíham mobil a pre nikoho tu nie som…“.

Večer, keď sú všetci doma a ja robím webináre, tak si pritiahnem pred dvere prútený kôš, aby ani náhodou nezabudli, že vstup do izby je zakázaný!

Musíš si sama pre seba povedať, že prečo to robíš. A povedz to aj rodinke. Deň čo deň si pripomínaj svoje prečo. To je prvý a najdôležitejší krok pri každom podnikaní.

To tvoje prečo ti dá silu a nadšenie.

Najproduktívnejšia budeš vtedy, keď dáš do poriadku myslenie. Ak budeš vedieť povedať NIE bez výčitiek, budeš vedieť delegovať, budeš vedieť, do čoho vkladať prioritne energiu, keď miesto strachu budeš mať vieru…tak vtedy dosiahneš svoje ciele s ľahkosťou a rýchlo.

A nebuď zúfala, ak nejde všetko podľa plánu. Postupne sa ti režim vykryštalizuje. Ja napríklad každý deň vstávam (cca 20 rokov ) ráno o 6.00, aby som mala čas pre seba. Tí najúspešnejší spravidla vstávajú ešte skôr. Môže to byt čas na rannú modlitbu, meditáciu, cvičenie, dobrú knižku, ale ak zistíš, že sa ti v tom čase dobre tvorí, tak určite pracuj.

Držím palce. 🙂

Aj vy by ste chceli napísať hosťovský príspevok pre tento blog?

Napíšte mi mail na info/zavinac/onlinemama.sk alebo ma kontaktujte cez sociálne siete

Beáta Záhumenská

My Mission

My Mission

Živo si pamätám naše prvé stretnutie, keď skupinka neznámych ľudí z Facebooku sa dohodli na stretnutí naživo. Nepoznali sme sa. Spájala nás iba túžba po osobnostnom raste. Niektorí už neprišli, ale malá skupinka pod vedením Petronely Vargovej sa rozhodla v...

prečítajte si viac
Vďačnosť je elixír, ktorý vždy zaberá

Vďačnosť je elixír, ktorý vždy zaberá

Vnímanie a poďakovanie za všetko dobré, čo už máte, je základom hojnosti. (Eckhart Tolle) Podobne citáty a myšlienky ma vítajú každý deň na stránkach pracovnej knižočky 101 dní vďačnosti od I Can Academy. Čaro vďačnosti som objavila vo chvíľach, keď mi bolo ťažko....

prečítajte si viac
Rozdávam radosť a cítim sa zdravo

Rozdávam radosť a cítim sa zdravo

Veroniku Andrássyovú Tözsérovú som spoznala vďaka Facebooku a podpornej skupiny pre vlastníkov Motivačného diára z dielne I Can Academy. Pravidelne sa stretávame a radíme si v rôznych oblastiach života. Som vďačná za našu skupinu. Som vďačná, že Veroniku poznám osobne...

prečítajte si viac