fbpx

Živo si pamätám naše prvé stretnutie, keď skupinka neznámych ľudí z Facebooku sa dohodli na stretnutí naživo. Nepoznali sme sa. Spájala nás iba túžba po osobnostnom raste. Niektorí už neprišli, ale malá skupinka pod vedením Petronely Vargovej sa rozhodla v stretnutiach pokračovať. A stretávame sa dodnes…
Nelka je fantastická osôbka a budem rada, ak ju spoznáte aj vy.

Kto je Nelka?… povedz nám viac o sebe.

Som mladá mamina (aktuálne v druhom očakávaní), učiteľka, pedagogička a sprievodkyňa ľudí, ktorí sa rozhodli, že chcú zažiť pozitívne zmeny vo svojich životoch. Prostredníctvom komunity My Mission im ponúkam osobné stretnutia (aktuálne online), v ktorých pracujeme na rôznych témach, ktoré nás všetkých posúvajú k nájdeniu a naplneniu nášho poslania. Okrem iného som fanúšik turistiky a outdoorového vzdelávania. Vonku, najmä v lese, sa cítim ako doma. Verím, že sa mi pre moje, ale aj iné deti podarí v priebehu pár rokov otvoriť lesnú škôlku.

O tom nepochybujem a verím, že sa lesnej škôlky dočkáme v blízkej budúcnosti. Je pravda, že si v minulosti už podnikala? Kde Ťa posunula táto skúsenosť?

Áno! Podnikala som a veru veľmi neúspešne. Neberiem to už dnes ale nijako tragicky. Prečo? Táto skúsenosť ma neskutočne obohatila. Mám obrovské vedomosti ohľadne vedenia podnikov a najmä ohľadne zákonov a pravidiel pre mladých podnikateľov. Čo si však najviac vážim na tejto životnej lekcii je to, že som si uvedomila tú najdôležitejšiu vec o podnikaní. Začni robiť to, čo miluješ! Až v tomto prípade máš zaručený úspech.

Ja som sa pustila do reštauračného biznisu, ktorý som síce poznala roky, no nemilovala som ho. Robila som to preto, aby som si zarobila peniaze na už spomínanú vlastnú škôlku. Samozrejme, že sa tak nestalo. Tento biznis zožral všetky moje úspory a na dlhú dobu aj sny. Vďaka tejto skúsenosti a tomuto pádu som sa však dostala k osobnostnému rozvoju a založila motivačné stretnutia My Mission v Košiciach. Tým dnes žijem a som za to neskutočne vďačná. Takže keby nebolo biznisu, nebolo by veľa dobrých vecí, ktoré nasledovali po ňom.

 

Aj tie zlé obdobia nás niekde posunú. Zosilnieme a získame skúsenosti. Zaujímalo by ma, ako vnímaš napríklad konkurenciu?

Vieš čo? Normálne som sa na pár minút musela zamyslieť nad touto otázkou. Ale ja nevnímam konkurenciu. Niežeby som bola naivná a nevnímala, že je okolo mňa veľa ľudí, ktorí robia niečo podobné. Ja však verím v to, že ak niečo robím zo srdca a s veľkou vášňou, pritiahnem si k sebe tých ľudí, ktorí to budú chcieť prijímať práve odo mňa. Verím v čaro osobnosti. Vieš, aj ty máš veľa priateliek, ale vždy máš medzi nimi nejakú obľúbenú. Takú, s ktorou úplne súznieš a cítiš, že vám je spolu dobre. Takto to vnímam aj v tom, čo robím. Priťahujem k sebe ľudí rovnako naladených a tak sa nám aj výborne spolupracuje. O to je práca ešte príjemnejšia a robím ju s láskou a radosťou.

Vráťme sa k osobnostnému rozvoju. Pamätáš sa, že kedy si nastúpila na túto cestu?

Práve cesta podnikania, o ktorej som už hovorila ma priviedla na túto čarokrásnu a požehnanú cestu. Po tom ako som prišla naozaj o všetko, vrátane sebaúcty, som hľadala cestu ako sa z toho dostať. Môj prvý motivačný diár, kúpený za posledné peniaze, mi pomohol krok po kroku začať zmýšľať o sebe v lepšom svetle, robiť kroky k zmene, k mojej osobnej premene. Po roku som sa rozhodla (na základe rozhovoru s dobrým priateľom Matejom), že skúsim pomôcť ľuďom, ktorí sa cítia podobne a chcú na sebe pracovať. Tento diár nás spojil a začali sme sa pravidelne stretávať. Zo začiatku som odmietala pozíciu vodcu skupiny, niekoho, kto to celé bude stále organizovať, viesť a riadiť, ale ak ti je niečo dané, ak máš na to talent, tak sa proste tomu nevyhneš. 😀

Dnes som šťastná že som stretnutia viedla a dodnes vediem. Vidím, aké pokroky ľudia robia z mesiaca na mesiac, ako sa posúvajú, ako nachádzajú zmysel svojej cesty, svojho poslania. A to ma robí nesmierne vďačnou a šťastnou.

Z vlastnej skúsenosti viem, že práca s ľuďmi je krásna ale aj náročná. Kde si dobíjaš energiu?

Vždy keď potrebujem dobiť baterky, potrebujem byť sama niekde vonku (najlepšie v lese) a zhovárať sa s mojim Bohom. Je až neuveriteľne úžasné ako je Boh prítomný v mojom živote. Ako mi odpovedá cez modlitbu alebo Sväté Písmo. Milujem jeho odpovede, to ako sa dokáže dotýkať mojej duše. Jedine v ňom nachádzam naozajstný pokoj, zmierenie a najmä odvahu robiť nové veci.

Ďakujem Nelka, teraz už chápem, kde sa v Tebe berie tá sila. A čo ľudia? Od koho sa učíš a v akej oblasti sa aktuálne vzdelávaš?

Najradšej sa učím od úspešných, ale zároveň pokorných ľudí, ktorí vďaka tomu čo milujú dosiahli veľa nielen vo svojom živote, ale pomohli aj mnohým iným ľuďom v rôznych oblastiach. Spomeniem napríklad Stanku Sobolovú, Zuzku Koščovú, ale aj Peťku Ragas. To sú ženy, viac či menej známe, ktoré ma privádzajú k mnohému poznaniu na mojej ceste, vďaka tomu čo robia.

Aktuálne sa vzdelávam v online marketingu, nakoľko v decembri spúšťam seriál My Mission na YouTube. Bude o ľuďoch, ktorí si v živote prešli mnohým, no dnes žijú svoje poslanie. Bude to pecka!

No a od koho sa učím? No od teba Beátka. Vďaka Tebe a Tvojmu poradenstvu v online marketingu zlepšujem svoje schopnosti v tvorbe webu či prezentácii sa na sociálnych sieťach. Ďakujem Ti za to.

Aj ja Ti ďakujem Nelka za milé slová a za dôveru. Teším sa na seriál a na príbehy. Často sa nám zdá, že náš obyčajný príbeh nemôže zaujať nikoho. Áno, nezaujme všetkých, ale stačí, že osloví tých, ktorí to potrebujú počuť. Vieš nám potvrdiť, že keď si začala rozprávať ten svoj, pritiahla si do života tých správnych ľudí?

Samozrejme. Až keď som začala písať svoj vlastný blog, začali sa mi ozývať ľudia, ktorí prežili buď niečo podobné alebo ich moje príbehy a skúsenosti zaujali natoľko, že sa chceli porozprávať o tom, ako sa to celé dalo zvládnuť. Ja vždy hovorím, že Pán Boh každému nadelí len toľko, koľko zvládne.

Okrem iného hovorím, že akcia vždy vyvolá reakciu. Ak začneme robiť to, čo nás napĺňa a robí šťastnými, pritiahneme si k sebe podobných ľudí, ktorí nám budú pomáhať na našej ceste, rovnako ako my im. A bude to pre všetkých príjemné. Ak však nepočúvame našu intuíciu a neustále ostávame v tom, čo je nám nepríjemné (práca, vzťah, priateľstvo…..), budeme sa stále točiť v tom istom kolobehu a priťahovať si k sebe rovnako nepríjemné veci či ľudí. Všetko je to o nás. UROBIŤ ROZHODNUTIE! Ako chcem žiť? Kým chcem byť?

Nelka a ako sa Ti darí plánovať svoj čas, aby si mala priestor na seba, rodinu a projekty?

Noooo dobrá otázka. Občas je to naozaj masaker. Najmä keď mi horia termíny. Ale jednoznačne mi pomáha čas si plánovať aspoň na mesiac. Vždy hovorím ľuďom, ktorí mi neustále hovoria že nemajú čas, aby si zaobstarali diár s dobrým plánovačom (urobí to asi jedno percento). To je najdôležitejšie! Pretože až keď vidíme, kde reálne investujeme svoj čas, až vtedy s tým dokážeme niečo urobiť. Ja si plánujem, doslova časujem. Kým som nemala deti, bolo to perfektné a naozaj som toho vždy veľa stihla a najmä som na nič nezabudla. Diár bol mojou súčasťou a tak som v jeden rok zvládla prácu, stretnutia My Mission, štúdium na vysokej škole, prípravu svadby a samozrejme voľný čas s rodinou a priateľmi. Dá sa to!

Samozrejme keď prídu malé deti a sú ešte naozaj veľmi malé (do 1 roka), plánovanie je skôr orientačné. Ale aj tak má veľký zmysel. Aktuálne mi veľmi pomáha môj manžel. Je naozaj podpora v pravom slova zmysle. Bez jeho podpory by som nemohla robiť nič z toho čo robím. Všetok čas, ktorý venujem projektom, venuje on našej Kláre (o chvíľku dvom). A to je tiež veľmi dôležité.

Vždy si vedela, akou cestou chceš kráčať alebo sa Tie ciele menili?

Od základnej školy som vedela že chcem byť učiteľkou. Keď som začala študovať pedagogiku a zistila som, aký je to komplexný odbor a aký je naozaj náročný, zľakla som sa, že nebudem dosť dobrá vo všetkých oblastiach. Vždy som bola perfekcionistka, čo bolo občas naozaj na škodu. Na druhej strane si myslím, že mám naozaj nie len vedomosti, ale aj vnútorné talenty na túto profesiu. S čím som dlho zápasila je mentoring alebo sprevádzanie dospelých na ich ceste. My Mission mi však ukázalo, že som dobrá aj vo vedení dospelých, že ma to baví a napĺňa a že sa to nevylučuje s prácou s deťmi. V budúcnosti by som chcela preto vytvoriť komplexné centrum pre deti aj rodičov. Miesto, kde by sme rástli všetci spoločne, kde by každý dostal to, čo najviac potrebuje (vzdelanie, oddych, poradenstvo….všetko)

Je niečo, čo som sa nespýtala a chcela by si o tom čitateľom povedať?

To čo sa snažím svojim životným príbehom a svojou prácou ľuďom povedať, je najmä to, aby sa nevzdávali a šli za svojimi snami. Je jedno z akých pomerov pochádzame, aká bola naša minulosť, či je naša prítomnosť. Dôležité je, čo chceme, ako chceme žiť a čo sme pre to ochotní urobiť. Nikdy nie je neskoro na zmenu.

STAČÍ UROBIŤ ROZHODNUTIE!