fbpx

Janku Kipikašovú som spoznala cez jej FB stránku: Životné inšpirácie. Keď sme na podujatí  Umenie byť ženou sedeli neďaleko seba, brala som to ako znamenie. 🙂 Dali sme si kávičku a dohodli spoluprácu. Ďakujem Janke, že sa s vami delí o svoje skúsenosti.


Keď som sa v rámci výchovného a kariérového por

adenstva prvýkrát stretla s pojmom flow, hneď som si ho zamilovala. Poznala som to slovo síce z angličtiny (v preklade znamená prúdenie, plynutie), no zaujal ma jeho význam v psychológii, kde sa používa presne v tom istom význame, len v ponímaní duševného stavu.

Flow je duševný stav objavujúci sa pri činnosti, ktorú robíme s takým hlbokým zanietením, vášňou a odhodlaním, že strácame pojem o čase, niekedy aj o realite.

Činnosť, do ktorej sme takto hlboko ponorení, zaberá všetky naše zmysly, je sprevádzaná pozitívnymi emóciami, je pre nás zábavná a dôležitá, vyvoláva v nás spontánnu radosť a pocit uspokojenia.

Často sa stáva, že v stave flow zabúdame aj na pitný či stravovací režim, a zvyčajne sa „vrátime do reality“, keď precitneme na škvŕkanie v bruchu alebo sa spustí alarm plného močového mechúra. Odôvodnenie je veľmi jednoduché, v tomto stave sme natoľko cieľavedome zaujatí konkrétnou činnosťou, že sa prestávame sústrediť sami na seba a svoje emócie či potreby.

Ak si vravíte – „Jasné, to poznám, stáva sa mi to pri …“ – máte odhalený váš najväčší koníček a zároveň aj váš talent. Tie činnosti môžu byť ozaj rôzne. Akýkoľvek druh športu či umenia (tanec, hudba, spev, maľovanie, keramika, hand made…), ktoré sami realizujete. Varenie. Pečenie. Šitie. Dokonca aj samoštúdium. (…) Osobne sa dostávam do stavu flow veľmi často, napríklad, keď píšem články, čítam, nakupujem oblečenie, hoci tých činností je u mňa viac.

Duševný stav flow je dokonca zaradený do pozitívnej psychológie.

Keď je človek negatívne naladený, znepokojený či podráždený, väčšinou sa do stavu flow nedostane. Ani u mňa to nie je vždy pravidlo. Ak nemám svoj deň, nepíšem. Nemôžem sa sústrediť, a tak by čas strávený pri počítači bol zbytočnou stratou. Vtedy radšej vydurím psa z jeho pelechu (neskôr budem duriť deti) a trávime čas v lese. Keď sa mi nedarí večer, idem spať, nesilím sa zbytočne.

Keďže činnosť, pri ktorej zažívame stav flow, je pre nás pútavá a napĺňa nás, nevyžaduje si našu extra námahu. A práve to je signál, že ide o náš intenzívny koníček.

Ak je to aktivita, ktorú viete „prekonvertovať“ aj na zárobkovú činnosť, hlavnú alebo vedľajšiu, vyhrali ste. Nie každý môže povedať, že jeho práca je zároveň jeho koníčkom.

Nemýľme si však stav flow s mrhaním či „zabíjaním“ času nezmyselnou činnosťou, ktorá nám neprináša stav uspokojenia, o užitočnosti činnosti ani nehovoriac.

Len tak pre zaujímavosť, skúste chvíľu pozorovať deti, tie sú v stave flow veľmi často. (Poznámka z psychológie: Aby ste ich zo stavu flow nevytrhávali násilne, čo môže u nich vyvolať stav nepokoja, plaču či podráždenia, pripravujte ich na ukončenie činnosti postupne, pričom im dajte niekoľko minút – napr. ešte 10 minút a končíme. Ešte 5 minút.). Znova však treba rozlišovať, či ide o stav flow alebo len mrhanie času, napr. pri hrách na počítači.

S úctou

PaedDr. Jana Kipikašová